Święto Szkoły w ZSZiP w Krościenku nad Dunajcem

W historii szkoły są takie dni, które zapisują się w niej w sposób szczególny. Niewątpliwie należy do nich Święto Szkoły. Tę uroczystość w krościeńskim Zespole Szkół Zawodowych i Placówek obchodziliśmy 18 kwietnia 2024 roku.

Data Święta nie jest przypadkowa. Jest związana z największym międzynarodowym świętem ekologicznym, zwanym Międzynarodowym Dniem Ziemi. To coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Jest też doskonałą okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku uroczystości w ramach Dnia Ziemi koncentrują się wokół innej tematyki. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Planeta kontra tworzywa sztuczne”.

W tym tonie utrzymane były też obchody Święta w szkole. Zainaugurowała je uroczysta Msza Święta, a następnie zaproszeni goście oraz społeczność szkolna wzięli udział w uroczystej akademii. Zwracała ona uwagę na różnorodne akcje podejmowane właśnie w ramach działań na rzecz klimatu. Tego typu inicjatywy promował niegdyś Patron szkół wchodzących w skład Zespołu, Władysław Szafer, o którym Pan Dyrektor, Maciej Czaja powiedział: był wybitnym, nieprzeciętnej miary uczonym o wielkim autorytecie, twórcą i organizatorem ruchu ochrony przyrody w Polsce, z którym związany był przez całe życie, a jego wielką zasługą było stworzenie trwałych podstaw naukowych ochrony przyrody w naszym kraju. W okolicznościowym przemówieniu Pan Dyrektor  wspomniał również o ogromnej roli lokalnej społeczności w tworzeniu 118-letniej historii szkoły, o zasługach byłych dyrektorów i pedagogów. Słowa podziękowania skierował również do lokalnych przedsiębiorców i pracodawców, którzy, podobnie jak grono pedagogiczne, wpisują się w historię placówki.

W przygotowanym na tę okazję programie artystycznym młodzież podkreśliła również to, że przyroda towarzyszyła człowiekowi od zawsze.  Mimo, że sposób jej postrzegania na przestrzeni wieków ulegał zmianie, była obecna w literaturze, malarstwie oraz muzyce.

Po akademii odbył się uroczysty bankiet.

Wśród zaproszonych gości przybyłych na uroczystość znaleźli się między innymi: Dyrektor Powiatowego Centrum Oświaty w Nowym Targu p. Marta Skawska, poseł na Sejm RP p. Anna Paluch, wicewójt Gminy Krościenko nad Dunajcem p. Tadeusz Topolski, Sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica p. Tomasz Ciesielka, w/z Wójta Gminy Ochotnica Dolna p. Maria Jawor, przedstawiciel Pienińskiego Parku Narodowego p. Dorota Zborowska, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa w Krościenku nad Dunajcem p. Krzysztof Lonc, Dyrektor OHP w Szczawnicy – Jabłonce p. Tomasz Hurkała, Dyrektor SP nr 1 w Szczawnicy p. Anna Szczepaniak, Dyrektor SP w Krośnicy p. Renata Kubik,  Dyrektor SP w nr 1 w Krościenku nad Dunajcem p. Zofia Jerzyńska,  Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Dolnej p. Barbara Konopka, Dyrektor LO w Krościenku nad Dunajcem p. Robert Dębski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szlachtowej p. Henryk Węglarz, Przewodnicząca Rady Rodziców ZSZiP w Krościenku n/D p. Ewa Wiercioch, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n/D p. Józef Szałwia, przedstawiciele Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan oddział Szczawnica oraz Teatru Amatorskiego w Szczawnicy pp. Bernadeta i Marek Ciesielkowie, przedstawicielki SOLAR SPA w Szczawnicy p. Ewa Gizicka oraz p. Magdalena Dębowszczyk.