Planetarium Śląskiego Parku Nauki

W dniu 6 listopada uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję wziąć udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. To jedno z najnowocześniejszych i największych miejsc na świecie, które umożliwia zgłębianie tajemnic Wszechświata w sposób interaktywny i bardzo fascynujący. Wycieczka była nie tylko edukacyjną przygodą, ale także niezapomnianym doświadczeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Wprowadzenie do tajemnic Wszechświata

Planetarium Śląskie, dzięki nowoczesnym urządzeniom multimedialnym, oferuje niezwykłą możliwość poznania nie tylko gwiazd, planet i galaktyk, ale także zjawisk kosmicznych, które wciąż są przedmiotem badań naukowych. Wycieczka rozpoczęła się od krótkiej prezentacji w głównej sali planetarium, gdzie dowiedzieliśmy się o historii planetarium, rozwoju astronomii oraz o roli, jaką odgrywa ono w popularyzacji wiedzy o Wszechświecie.

Nowoczesny system projekcyjny pozwala wyświetlić na 23 metrowym sferycznym ekranie około 100 milionów gwiazd i zabrać widzów na niezapomnianą wycieczkę w najdalsze zakątki Wszechświata.

Podróż przez Kosmos

Jednym z najważniejszych punktów programu była projekcja w nowoczesnym kinie sferycznym, które stanowi serce planetarium. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi astronauci, odbywając wirtualną podróż po Układzie Słonecznym, a nawet wędrując po odległych galaktykach. Dzięki specjalnym projektorom i technologii 3D, prezentacja była nie tylko bardzo realistyczna, ale również angażująca, co pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć ogrom i tajemnice Wszechświata.

Interaktywne wystawy

Po projekcji oglądaliśmy wystawy wielkoformatowych zdjęć, które pozwalały na samodzielne eksplorowanie różnych zagadnień astronomicznych i najciekawszych miejsc w bliskim Wszechświecie. Na wystawie znalazł się również model urządzenia astronomicznego, symulującego wygląd nocnego nieba o różnych porach roku,  który bardzo ułatwiał zrozumienie skomplikowanych procesów zachodzących w przestrzeni kosmicznej.

Zakończenie i wrażenia

Na zakończenie wycieczki odbył się krótki spacer, po rozległym parku, który pozwolił trochę odetchnąć od intensywnych wrażeń, ale jednocześnie pozwolił jeszcze bardziej rozszerzyć naszą wiedzę zdobytą podczas wizyty. Spacerując po Parku Śląskim w okolicach Planetarium Śląskiego możemy podziwiać model Układu Słonecznego w postaci postumentów symbolizujących poszczególne planety.  Postumenty są oddalone od siebie w proporcjonalnych odległościach, tzn. w takich, w jakich faktycznie są od siebie oddalone planety Układu Słonecznego. Na tablicach wygrawerowano tekst opisujący planetę i jej dane astronomiczne, także w języku Braille’a.

Tuż obok alei, mogliśmy przyglądać się malowniczym stawom w jesiennej scenerii, będącym siedliskiem ptaków wodnych i rzadkich płazów. Przed wejściem głównym do planetarium podziwialiśmy rzeźbę patrona  Śląskiego Parku Nauki – Mikołaja Kopernika.

Planetarium Śląskie w Chorzowie to miejsce, które nie tylko dostarcza wiedzy, ale także inspiruje do dalszego poszukiwania odpowiedzi na pytania o kosmos i naszą rolę w tym ogromnym Wszechświecie. Wycieczka była nie tylko wspaniałą lekcją astronomii, ale także niezapomnianym przeżyciem, które na pewno będzie miało wpływ na nasze dalsze zainteresowania naukowe.


Kolejny pieszy etap wycieczki był doskonałą okazją, szczególnie dla przewodników z 4i do testowania trybu samochodowego i sprawdzenia z umiejętności posługiwania się nawigacją online. Po „krótkim” spacerze chorzowskimi ulicami, wszyscy bardzo chętnie sprawdzili jak zmienił się wystrój wnętrza znanej sieci barów szybkiej obsługi założonej w marcu 1930 roku przez Harlanda Sandersa.

Podczas posiłku uczniowie chętnie dzielili się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Wiele osób wyraziło chęć dalszego zgłębiania tajemnic astronomii i obiecało odwiedzić planetarium ponownie, by lepiej poznać Wszechświat.

Maksymilian Sikora już wczoraj postanowił odszukać na ochotnickim nocnym niebie obiekty wyświetlane w planetarium. Widok jednego z ramienia galaktyki Drogi Mlecznej możemy podziwiać poniżej na zdjęciach Maksa.

Wspaniałą podróż po kosmosie i Chorzowie polecają uczniowie 2i, 3t oraz 4i!

Podziel się swoją opinią