Niedawno obchodziliśmy w Polsce Dzień bez Opakowań Foliowych. W związku z tym zachęcamy do podjęcia próby przeżycia jednego dnia bez wykorzystywania sztucznych opakowań oraz podzielenia się przemyśleniami na ten temat w komentarzu.
Opakowania z tworzyw sztucznych są obecne z nami od 1965 roku, wtedy zostały wynalezione przez szwedzkiego inżyniera Gustava Thulina Stena. Pomysł szybko został przyjęty, a opakowania foliowe opanowały cały świat. Obecnie są wykorzystywane we wszystkich dziedzinach naszego życia. Ma to swoje zalety i wady.
Zalety to: niska cena, odporność na warunki, trwałość.
Wadą z kolei jest to, że część opakowań foliowych jest wyrzucana przedwcześnie, mimo że mogłyby być użyte ponownie. Tym samym wytwarzana jest bardzo duża ilość odpadów. Statystyczny klient korzysta z przysłowiowej „foliówki” przez mniej niż 30 minut.
Rozkład torebek foliowych trwa od kilkudziesięciu do kilkuset lat, wyprodukowanie zużywa ropę naftową, a do przetworzenia trafia tylko niewielki ich procent.
Tworzywa sztuczne dodatkowo wydzielają toksyczne dla planety i człowieka substancje. Przenikają one do organizmu, jednak ich wpływ na człowieka nie jest szybko zauważalny. Gromadzą się wiele lat i mogą wywoływać zaburzenia równowagi hormonalnej oraz choroby układu nerwowego. Najbardziej problematyczna jest sytuacja, w której te tworzywa mają bezpośredni kontakt z żywnością.
Zachęcamy do zaprzestania wykorzystywanych na co dzień plastikowych produktów.
-
Korzystaj z własnej torby na zakupy.
-
Posiłki pakuj do pojemników wielokrotnego użytku.
-
Zrezygnuj z plastikowych słomek i sztućców.
-
W restauracjach zamawiaj na miejscu.
-
Owoce i warzywa kupuj na lokalnym targu i jeśli to możliwe nie pakuj ich do foliówek.
Warto wdrażać dobre praktyki ograniczające zużycie plastiku. W ten sposób przysłużymy się przyrodzie, a także własnemu zdrowiu.
Damian Kulig
Oliwia Berger