Dąb Słowianin Drzewem Roku 2014!

Wszystkim uczniom, którzy w ubiegłym roku szkolnym oddali swój głos w konkursie Drzewo Roku serdecznie dziękuję. Przedstawiam wynik rywalizacji między polskimi drzewami.

W plebiscycie zwyciężył Dąb Słowianin z Dębiny (woj. dolnośląskie). Będzie on reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2015.

Dąb nieprzypadkowo nazwano Słowianinem. Rósł, a historia zmieniała się przez wieki. Jego początki sięgają czasów Piastów Śląskich, a imię to patriotyczny ukłon w ich kierunku. Drzewo jest symbolem polskości, oddaje cześć tym, którzy przez wieki walczyli z germanizacją śląskiej ziemi. Mimo prowadzonego procesu likwidacji języka polskiego, w powiecie oławskim utrzymywała się polska mowa, a wśród polskojęzycznych wsi wymienianych przez historyków była też Dębina.
W tegorocznym konkursie Dąb Słowianin zdobył 5034 głosy, zwyciężając niewielką przewagą nad Dębem Wincentym z Krościenka Wyżnego (woj. podkarpackie), który uzyskał 4664 głosy. Oba dęby do ostatniej chwili plebiscytu walczyły zacięcie, idąc „konar w konar”. Na trzecim miejscu uplasował się Dąb Franciszek z Helu (woj. pomorskie), zdobywając 2197 głosów.
W finale 4. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 122 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 17043 ważne głosy. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 76 000 odsłon.
Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju.

slowianin

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej swietodrzewa.pl

Dorota Nelle-Zborowska