BOCIAN czyli TRADYCJA Z NOWOCZESNOŚCIĄ – ZSZiP w Krościenku nad Dunajcem

Wybór odpowiedniej szkoły to dla młodego człowieka często nie lada wyzwanie. Od tej decyzji w mniejszym lub większym stopniu zależy przecież dorosłe, samodzielne życie…. Co wybrać? Czym się kierować? Spróbujmy nieco ułatwić rozwiązanie tego dylematu i przyjrzyjmy się Zespołowi Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem.

Szkoła mieści się w jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Krościenku, będącym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Nie bez znaczenia jest także jej lokalizacja. Szkoła położona jest prawie w samym centrum miejscowości, blisko Rynku, sklepów oraz przystanku autobusowego. Warto też zwrócić uwagę na jej nazwę… i wcale nie mam tu na myśli tej oficjalnej, ale tej, którą nieformalnie nadali jej mieszkańcy i uczniowie, czyli „Bocian”. Jest to związane z wieloletnią tradycją, czyli gniazdem bocianim mieszczącym się na dachu zabytkowego budynku. To z całą pewnością jeden z najbardziej charakterystycznych znaków rozpoznawczych szkoły.

To na zewnątrz, a co w środku? Bogata oferta kształcenia dostosowana zarówno do potrzeb lokalnego rynku pracy (informacje na ten temat uzyskiwane są bezpośrednio od pracodawców), ale także umożliwiająca dalszą edukację na wybranym kierunku studiów. Oferuje nabywanie oraz doskonalenie umiejętności w wielu branżach, w tym w branży gastronomicznej, informatycznej, hotelarskiej czy turystycznej, a nauka zawodu odbywa się na naprawdę wysokim poziomie. Szkoła może się także poszczycić uzyskiwaniem przez uczniów tytułów laureatów olimpiad z zakresu przedmiotów zawodowych – w roku szkolnym 2022/2023 kolejna olimpijka będzie ją reprezentować w X Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce. Warto zaznaczyć, że uczennica uzyskała piąty wynik w skali całego kraju.

Istotne jest też to, że szkoła daje możliwość zdobycia atrakcyjnego zawodu, a każdy absolwent po jej ukończeniu otrzymuje odpowiedni dokument uprawniający do jego wykonywania.

Uzyskiwanie tak wysokich wyników nie byłoby możliwe bez odpowiedniego zaplecza. Szkoła prowadząca kształcenie w różnych branżach zapewnia pomieszczenia dydaktyczne z wyposażeniem odpowiadającym technologii i technice stosowanej w konkretnym zawodzie. Dysponuje więc nowoczesnymi pracowniami gastronomicznymi, pracownią hotelarską i turystyczną, a także doskonałym zapleczem informatycznym. Wciąż stara się poszerzać posiadaną bazę dydaktyczną oraz modernizować już istniejącą. Obecnie powstają dwie nowe pracownie informatyczne: pracownia urządzeń peryferyjnych i techniki komputerowej oraz pracownia montażu i eksploatacji lokalnej sieci komputerowej. Warto zaznaczyć, że szkoła posiada jeszcze dwie inne specjalistyczne pracownie w tej branży: pracownię systemów komputerowych oraz pracownię sieciowych systemów operacyjnych.

Szkoła spełnia także wymogi ośrodka egzaminacyjnego w branży gastronomicznej. Egzaminy z kwalifikacji zdają tu nie tylko jej uczniowie, ale także absolwenci z innych szkół regionu, a nawet województwa. W tym roku wśród zdających znajdą się także uczniowie z krakowskich szkół.

Szkoła to nie tylko budynek, szkoła to także ludzie. Wychowanie młodego pokolenia specjalistów oraz kształtowanie właściwych postaw społecznych to cele, które krościeński „Bocian” stara się realizować przede wszystkim.

Młodzi ludzie już jako uczniowie mają szansę zdobyć doświadczenie zawodowe. Sprzyja temu przede wszystkim organizacja praktyk zawodowych. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, dzięki współpracy z renomowanymi obiektami hotelarskimi, uczniowie odbywali praktyki nie tylko w regionie, ale także w innych częściach Polski, między innymi nad morzem, a także poza granicami kraju, w Wielkiej Brytanii. Szkoła posiada także wieloletnie doświadczenie w organizacji wycieczek branżowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Ogromną uwagę przywiązuje się także do współpracy z lokalnym środowiskiem. Niejako zobowiązuje do tego osoba Patrona szkoły, profesora Władysława Szafera, botanika zajmującego się ochroną przyrody. Stąd też co roku, w ramach obchodów Święta Patrona Szkoły, organizowane są wycieczki służące odkrywaniu piękna pienińskiej przyrody. Temu celowi, a także wzbogacaniu wiedzy o specyfice regionu służy wieloletnia współpraca z Pienińskim Parkiem Narodowym. Wśród podejmowanych lokalnych inicjatyw wymienić także można współpracę z Podhalańską Ratowniczą Grupą GOPR w ramach projektu „Akademia Młodego Turysty”, co pomaga zwiększać świadomość uczniów na temat bezpieczeństwa w górach. Aktywnie w środowisku lokalnym działa także Szkolne Koło Wolontariatu od wielu lat wspierające osoby starsze i chore, organizujące spotkania mikołajkowe, a także uczestniczące w wielu lokalnych imprezach i nagradzane za swoją działalność Dyplomem Uznania na Małopolskiej Gali Wolontariatu.

Na zakończenie warto też wspomnieć o tym, że szkoła zapewnia kompleksową opiekę swoim uczniom. Każdy z nich ma możliwość porozmawiania ze szkolnym pedagogiem, konsultacje oferuje także szkolny psycholog. W razie zaistniałych problemów na terenie szkoły można zasięgnąć porad specjalistów ze Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu.

Więcej informacji o ZSZiP można uzyskać na stronie internetowej szkoły https://zszip.nowotarski.edu.pl lub w czasie planowanego Dnia Otwartego 21.04.2023 roku, na który już teraz serdecznie zapraszamy.

Podziel się swoją opinią