Akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada to niezwykle ważna data w historii Polski. Tego dnia, w 1918 roku po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości społeczność ZSZiP 10 listopada br. uczciła ten dzień uroczystą akademią. W jej zorganizowanie zaangażowali się uczniowie klas 2it, 2gh wraz z wychowawcami. Kilku uczniów z klasy 3gh wsparło swoim śpiewem młodsze koleżanki i kolegów. Organizatorzy w formie montażu słowno-muzyczno-multimedialnego przypomnieli o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i świata. Powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem. Polska znów wróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Święto Niepodległości ustanowione zostało na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zniesiono je po II wojnie światowej, a następnie przywrócono ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. Pamiętanie o tamtych wydarzeniach ma nam uświadomić, że możemy dziś szczęśliwie dorastać i żyć w wolnym kraju. Przesłaniem niech będą też ważne słowa, że wolność, nie jest dana raz na zawsze. Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Jak mawiał Jan Pawłeł II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć”.

tekst Barbara Skubisz

Fotorelacja

Film edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej został przygotowany na obchody Święta Niepodległości. Pokazuje zmagania Polaków o wolność po rozbiorach. Polacy tracą swoje państwo, ale nie ducha walki, jednak polityka trzech sąsiadów: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier uniemożliwia odzyskanie niepodległości. Film, ukazując polską drogę do Niepodległości, skupia się na trzech postaciach: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim oraz Ignacym Janie Paderewskim. Dzieliło ich wiele, ale łączyło umiłowanie Ojczyzny.