Biblioteka Narodowa poinformowała, że w 2018 roku przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37% Polaków. Niskie zainteresowanie czytaniem książek ma wiele przyczyn. Należą do nich m.in. style życia i sposoby spędzania czasu wolnego, popularyzacja rozrywki cyfrowej, niewielkie przełożenie czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy, a także fakt, że za sprawą przemian w dziedzinie technologii komunikacji książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji.
Najliczniejszą grupą miłośników książek, co może być pozytywnie zaskakującym faktem, są młodzi ludzie. Można przypuszczać, że po ustaniu obowiązku szkolnego czytać książki będą tylko ci, którzy „zarazili się” pasją czytania w młodym, szkolnym wieku.
W 2019 roku w akcji Jak nie czytam jak czytam udział zadeklarowało 3073 instytucji z całej Polski.
Celem akcji od jej pierwszej edycji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się – jak jest w istocie – z czymś przyjemnym, z relaksem, miłym spędzaniem wolnego czasu i rozrywką. Symbolem akcji jest bicie rekordu liczby uczniów czytających w jednym czasie, ale tak naprawdę chodzi o zwrócenie uwagi i zainteresowanie książką: czy to literaturą piękną czy albumem czy książką rozwijającą osobiste zainteresowania.
7 czerwca o godz. 10.00 do akcji dołączyło około 107 uczniów i nauczycieli naszej Szkoły. Wydarzenie zorganizowała Biblioteka Szkolna. Na akcję z aprobatą spoglądali: z postumentu nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz, a z gniazda – bociany (2 dorosłe i 2 młode).
Pamiątkowe zdjęcia wykonała uczennica klasy 3i Marta Niezgoda.
M.Z., D.Ś.