W ramach realizacji Szkolnego Programu Profilaktyki w dniu 27 listopada 2017r. dla uczniów klas I-III Technikum i ZSZ odbyły się zajęcia profilaktyczne. Rzetelną wiedzę o skutkach spożywania alkoholu, palenia papierosów i zażywania dopalaczy przekazała Pani Katarzyna Stefaniuk – pedagog/ terapeuta uzależnień z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Targu.
Podczas lekcji młodzi ludzie pogłębili i zweryfikowali wiedzę o substancjach uzależniających oraz wpływie ich na organizm i życie człowieka.
Profilaktyka to bardzo obszerny dział wiedzy i działań mających na celu uchronienie nas przed konkretnymi chorobami, zaburzeniami rozwoju czy patologiami społecznymi.
Fakt sięgnięcia przez młodego człowieka po środek uzależniający nie jest początkiem jego problemów rozwojowych – jest ich objawem, wynikiem procesu patologizacji, który swój początek ma zwykle wiele lat wcześniej.
W kontekście tych rozważań można stwierdzić, że skuteczne oddziaływanie profilaktyczne dobrze jest rozpoznawać wcześniej, zanim wystąpią patologiczne objawy, a więc w sytuacji szkolnej będą to przede wszystkim działania adresowane do ogółu uczniów.
Próba dociekania, dlaczego młody człowiek sięga po alkohol, narkotyki czy stosuje przemoc narzuca konieczność analizy historii jego życia. Zwykle jest to historia pokazująca wadliwą sytuację wychowawcza, której efektem są ogólnie mówiąc nieprawidłowości w funkcjonowaniu emocjonalno – społecznym młodego człowieka.
Organizatorem zajęć była P. Agnieszka Tomczyk – pedagog szkolny.