W piątek do ZSZiP zawitali wyjątkowi goście. Wraz z siostrą Anną przybyły pięciolatki z Ochronki im. Edmunda Bojanowskiego, aby uczestniczyć w warsztatach wypieku chleba w ramach trwającej w ZSZiP kampanii „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia”. Celem warsztatów było zaznajomienie dzieci z techniką produkcji chleba, zaprezentowanie różnych sposobów formowania, nadawania kształtów bułeczkom i wykańczania ich powierzchni.
Na początku warsztatów dzieci zobaczyły jak wyrasta ciasto, w jakich maszynach się je wyrabia i w jakich urządzeniach piecze się gotowe wyroby. Z jakich surowców powstaje chleb? gdzie otrzymuje się mąkę? jak wyrabia się ciasto? to kilka przykładowych pytań na jakie bezbłędnie odpowiadali mali uczestnicy warsztatów. Najważniejszym elementem warsztatów było formowanie wyrobów któremu towarzyszyły bardzo duże emocje. Wyposażone w kucharskie nakrycia głowy, deski i wałki dzieci przystąpiły do pracy. Dziecięce rączki z dużą kreatywnością i pomysłowością formowały np. żółwie, ślimaki, domki, rybki, żabki, motyle, morsy, traktory, zajączki, wykrawały od foremek serduszka, kwiatuszki. Do wykańczania i zdobienia dzieci wykorzystywały sezam, nasiona słonecznika, mak.
Kiedy wyroby piekły się w piecu konwekcyjnym pod czujnym okiem młodzieży ZSZiP, dzieci zostały zaproszone do obejrzenia ekspozycji „Izba pachnąca chlebem” przygotowanej w restauracji Klasyczna. Pan Maciej Czaja opowiedział dzieciom jak dawniej wyglądała kuchnia i podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego służące przygotowywaniu posiłków. Dzieci mogły podchodzić i dotykać eksponatów, a nawet próbować swoich sił w wykorzystaniu niektórych sprzętów domowego użytku. Po krótkiej lekcji w izbie pachnącej chlebem nadszedł czas na degustację upieczonych bułeczek, każde dziecko mogło skosztować bułeczek z masełkiem i konfiturami z jabłek, wiśni, borówek.
Z czym chleb najlepiej smakuje? Z szynką, twarożkiem, dżemem, powidłem, miodem, masłem, pomidorem, ile dzieci tyle odpowiedzi. Uśmiechnięte i z mocnymi rumieńcami na policzkach dzieci próbowały wypieków. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Czy podobały się zajęcia? pytamy dzieci, taaak. To co najbardziej urzekające, a czego nie da się opisać to zapach który unosił się podczas pieczenia bułeczek i uformowanych przez dzieci postaci, a przede wszystkim radosna atmosfera zajęć.
Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w realizacji warsztatów: uczennicom klasy 3a: Anecie, Uli, Karolinie, klasy 3g: Eli, Karolinie, Justynie, Anecie oraz uczniom Dominikowi z 3 i/t, Tomkowi z 2i. B. Ciesielka.