Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem aktywnie włączyli się w organizację ,, Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki 2014” służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa, a także przeciwdziałaniu wszelkim patologiom społecznym. Kampania ta jest realizowana przez Komendę Główną Policji w ramach programu „Profilaktyka a Ty”. Jest to najnowsza inicjatywa społeczności Komendy Głównej Policji adresowana do Wszystkich!
Kierowana jest do każdego we wspólnej sprawie – promowania MODY NA ŻYCIE BEZ UZALEŻNIEŃ , na życie bez przemocy fizycznej i psychicznej, na życie godne i odpowiedzialne, na życie bezpieczne, życie, którego wartością jest wolność.
Symbolem tej wolności jest GEST bicia serca wykonywany przez 60 sekund – jednocześnie przez wszystkich uczestników tej akcji w całym kraju 14 czerwca 2014 roku, o godz. 16.00.
Ten gest nazywamy ZRYWEM WOLNYCH SERC. Serc wolnych od przemocy i uzależnień. Serc wrażliwych na drugiego człowieka. Serc zdrowych i odpowiedzialnych. Serc ceniących własną wolność.
Dlatego 13 czerwca 2014r. wspólnie przemaszerowaliśmy ulicami Krościenka. Następnie została odczyta odezwa społeczności PaT. W solidarności z całą Polską złączyliśmy się w GEŚCIE bicia serca, wystukując przez 60 sekund jego rytm. Podjęta inicjatywa była doskonałą okazją do udowodnienia, że nasza młodzież ma głowy pełne pomysłów. Tego dnia został przeprowadzony i rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy sposób promocji życia bez uzależnień. Zwycięzcami zostali uczniowie klas III d i I g. Całą imprezę zakończył koncert zespołów i wokalistów naszej szkoły oraz zaproszonych gości. Wszystkim tym działaniom przewodniczyło hasło ,,BAW SIĘ Z KUMPLAMI, NIE Z NAŁOGAMI’’.
Dzięki takim działaniom uczniowie nawiązują znajomości, integrują się z rówieśnikami z innych szkół, pokazują, że nie potrzebują używek, by dobrze bawić się i zawierać nowe przyjaźnie. Poprzez działania artystyczne pokazują swoim kolegom piękny świat – świat bez alkoholu i środków odurzających.
Warto podkreślić, że taka inicjatywa powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu Samorządu Szkolnego, a w szczególności: Natalii Moskalik, Lucyny Hryc, Justyny Groń i Dominiki Zachwiei. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem za tak liczny udział w akcji oraz zabezpieczenie trasy przemarszu, a także Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy i Kierownika Gminnego Centrum Kultury w Krościenku nad Dunajcem.
red. Agnieszka Tomczyk