Zasady bezpiecznych i przyjaznych relacji kadry Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem z uczniami

Informacja dla uczniów w ramach wdrażania standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.

1. Szanujemy wszystkich bez względu na ich wiek, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, płeć,niepełnosprawność, język, religię, poglądy polityczne lub inne, status majątkowy, orientację seksualną, poziom umiejętności. [ SZANUJEMY SIĘ NAWZAJEM ]
  2. Reagujemy na każde obraźliwe, niewłaściwe, dyskryminacyjne zachowanie lub słowa.
  3. Stawiamy dobro i bezpieczeństwo uczniów ponad wszystko.
  4. Reagujemy na wszelkie formy zastraszania i nietolerancji wśród uczniów.
  5. Nie angażujemy uczniów do celów osobistych lub finansowych.
  6. Nie prowokujemy nieodpowiednich kontaktów z uczniami oraz innymi pracownikami Szkoły
  7. Nie stosujemy w żadnym wypadku przemocy fizycznej i psychicznej.
  8. Szanujemy prywatność każdego ucznia.
  9. Równoważymy potrzebę nadzoru z prawem uczniów do prywatności.
  10. Nie angażujemy się w niewłaściwe korzystanie z mediów społecznościowych, w tym nie wdajemy się w prywatne rozmowy uczniów w mediach społecznościowych i nigdy nie zamieszczamy komentarzy ani nie udostępniamy zdjęć, które mogłyby zagrozić ich dobru lub wyrządzić im krzywdę.
  11. Nie publikujemy zdjęć ani innych informacji o uczniach i ich rodzinach w osobistych mediach społecznościowych, np. na Facebooku lub stronach internetowych bez zgody uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych
  12. Dzielimy się swoimi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia uczniów z dyrekcją, nauczycielami i waszymi rodzicami.
  13. Jesteśmy wyczuleni na wszelkie formy zastraszania lub zagrożenia wynikające z używania telefonów komórkowych przez uczniów.
  14. W codziennym funkcjonowaniu przestrzegamy zapisów Statutu Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem i innych regulaminów wewnętrznych Szkoły.
  15. Pozyskujemy dane z Rejestru Sprawców Przestępstw na tle seksualnym o każdym członku personelu oraz, gdy jest to dozwolone przepisami obowiązującego prawa, informacje z Krajowego Rejestru Karnego, a kiedy prawo na to nie zezwala, uzyskujemy oświadczenia całego personelu dotyczące niekaralności lub braku toczących się wobec nich postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego.
  16. Zapewniamy swoim nauczycielom podstawową edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
    a ) rozpoznawania symptomów krzywdzenia małoletnich
    b ) procedury interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia małoletnich
    c ) odpowiedzialność prawna pracowników placówki, zobowiązanych do podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia krzywdzenia małoletnich;
    d ) stosowanie procedur „Niebieskiej Karty”.