15 września 2022 r. uczniowie klasy 3 g/h oraz 4g/t wraz z wychowawcami D. Nelle-Zborowską i Maciejem Wójcikiem uczestniczyli w II Międzynarodowym Kongresie Kultury Wołoskiej.
Wydarzenie to było spotkaniem wielu specjalistów z różnych dziedzin oraz mieszkańców Gminy Ochotnica Dolna i okolic, ciekawych własnego dziedzictwa kulturowego. Wystąpieniom znamienitych gości towarzyszyła prezentacja strojów oraz wystawa twórców ludowych. Było nieco o historii oraz o planach na przyszłość. Wołosi wędrowny lud pasterski, który w Ochotnicy pojawił się już w średniowieczu. W niewielkich grupach z Bałkan przemieszczali się na północ. Zajmowali górskie tereny, które przekształcali na pastwiska. Osiedlali się, mieszając z lokalną ludnością. Przez wieki ich praca ukształtowała pejzaż górski.
Podczas Kongresu wypowiedziano wiele pięknych sentencji:
„Największym skarbem jest krajobraz, który jest zapisem ludzkich dziejów.”
„Dbanie o spuściznę tego, co pozostawili nam przodkowie jest naszym obowiązkiem”.
O Gorcach: „Można usiąść i już się stąd nie ruszyć.”
Szlak Kultury Wołoskiej jest przykładem turystyki przyjaznej środowisku. Jego utrzymanie wymaga jednak ciągłej pracy związanej z wykaszaniem, aby utrzymać dobry stan polan. Konieczne jest również wsparcie pasterstwa. Podczas Kongresu rozmawiano o planach związanych z wpisem Szlaku Kultury Wołoskiej na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Z pewnością miałoby to ogromne znaczenie dla rozwoju turystyki w regionie.